Hurbanovské povzbudenie (1985)

Desiatky áut v uliciach, diváci, čo v stovkách prúdili na štadión – to Hurbanovo v spojitosti s futbalom ešte nezažilo. Osemtisícové mesto v okrese Komárno dávnejšie preslávila hvezdáreň, ktorú založil gróf Konkoly-Thege, v novšej histórii vyhľadávané pivo Zlatý bažant, a nedeľa 16. júna 1985 vojde do jeho análov šesťtisícovou návštevou na futbale.

Nadšenie a spontánny záujem o futbal je v Hurbanove dlhšie, v druhej sezóne II. SNL na takýto obraz radosti a zúročenia dlhoročnej snahy korunoval až postup do I. SNL, a to je najväčší úspech. Nie náhodou je futbalová klíma a zázemie dnes podobne nadšené ako v Dunajskej Strede , či predtým v Leviciach. V centrách poľnohospodárskej výroby sa od základu zmenil život, ľudia žijú lepšie, dosahujú vynikajúce výsledky. Nuž a zákonite, tak ako kedysi v priemyselných strediskách nachádza tu dobré zázemie aj futbal. Je tu preň pochopenie, ľudia nielenže ho majú radi, ale i viac si ho vážia, v skromnejších podmienkach než v mestách funkcionári dávajú preň viac ochoty, obetavosti, tak ako sú zvyknutí spoločne pracovať pre lepšiu úrodu, tak aj vo futbale ťahajú za spoločný koniec. Zápal a nadšenie, ktoré sú dnes v Hurbanove, ale i v Dunajskej Strede, sú dnes v našom futbale potrebným oživením.

Dobré výsledky sa isto nerodia zo dňa na deň a bez skúsenosti. Ani bez hráčskeho kádra, ktorý sa dlhšie buduje a ktorého hráči majú skúsenosti aj z vyšších súťaži. Preto sú i v Hurbanove stále platnými hráčmi Bojkovský i Švirloh, ktorí sa pred rokmi rozlúčili už ligou, ale cenné skúsenosti získavajú aj mladší hráči Weis, Tóth a ďalší, ktorí už tiež boli v ligových mužstvách. Dobré je, že v tejto súťaži dostali šancu, ktorej by sa im možno v materských oddieloch nedostalo. teraz pôjde len o to, aby dobré príklady z mužstva, klíma a nadšenie pritiahli v Hurbanove a okolí k futbalu čo najviac talentov. Nehovoriac už o tom, že tento úspech ešte môže zúročiť dobré podmienky na futbal, ktoré v rodiacom sa hurbanovskom areáli sú a o ktorých už vedia i ligové mužstvá, lebo túto oblasť vyhľadávajú na zimnú prípravu.

Zápas o postup býva poznačený nervozitou. Nevyhli sa jej ani obe mužstvá v Hurbanove, no ako povedali obaja tréneri, Hurbanovčania zapli vtedy, keď bolo treba dať do hry viac túžby, srdca a odhodlania. A to všetko v korektnom prostredí, aké by v takýchto zápasoch malo byť všade samozrejmosťou. Góly Gendiara a Weisa boli peknou pozvánkou Agra do vyššej súťaže, do ktorej – ak si udrží doterajšiu vôľu, nasadenie i kvality, ktoré v iných zápasoch rozvinulo plnšie – nemusí ísť s malými nádejami.
Pavol Pajtinka
( (týždenník Tip – archív Š. Hulko / Rozhodujúce stretnutie v sezóne 1984/85 o postup do I. SNL: II. SNL 29. kolo – TJ Agro Hurbanovo – Duslo Šaľa 2:1, domáce góly – R. Gendiar, V. Wiess, 6000 divákov)